• Нова українська школа

Історія

Система незалежного оцінювання діє у багатьох розвинених країнах, зокрема у Великобританії, Нідерландах, Франції, Польщі. В Україні незалежне тестування стартувало як пілотний проект 2003 року, і його підтримали вісім українських університетів. Кілька років система ЗНО перевірялась на практиці, і з 2008 року зовнішнє незалежне тестування прийняте як загальнонаціональний стандарт, за яким відбувається вступ до ЗВО.

Контекст

Введення незалежного оцінювання знань та зміни до процедури вступу до ЗВО є частиною ширших реформ, які відбуваються у середній загальній, спеціальній та вищій освіті, а саме:
-зміна у системі професійно-технічних училищ, на які буде покладене завдання не лише давати технічну освіту, але й готувати до вступу в університет;-перегляд кількості університетів, перевірка якості ЗВО на відповідність заявленим стандартам, підвищення ліцензійних вимог;-підвищення якості магістерських програм:магістратура не є обов'язковим навчанням, натомість призначена для тих, хто зацікавлений у дослідницькій роботі стимулювання наукової діяльності університетів, їх укрупнення для кращої спроможності лабораторій та дослідницьких центрів;-"вільна траєкторія" студентів - можливість вибирати гуманітарні дисципліни (п'ять з них залишаються обов'язковими).

Подальші кроки освітньої реформи:

-критичний перегляд мережі університетів - затвердження стандартів вищої освіти та позбавлення ліцензій університетів, які цим стандартам не відповідають. Процедуру ліцензування будуть спрощувати і робити прозорою, а критерії значно підвищуватимуть;-покращення магістерських програм та наукової діяльності університетів;-створення університетських середовищ: вищі стандарти для викладачів та студентів, покращення бібліотечних фондів.

Позитивні зміни в суспільстві, які є результатом реформи вищої освіти:

-більше добрих фахівців для країни;-відкритість та чесність вступної кампанії: громадські організації та преса спостерігають за роботою приймальних комісій;підвищення рівня довіри до університетів та системи освіти загалом, зниження рівня корупції в ЗВО.